Kétmilliárdos szennyvíztisztító-telep korszerűsítés Nyíregyházán
Mintegy kétmilliárd forintból befejeződött a nyíregyházi 2-es számú szennyvíztisztító telep korszerűsítése - közölte a beruházási program kommunikációs feladatait ellátó cég pr-munkatársa hétfőn az MTI-vel.
A Budapesti Euroút Kft. munkatársa, Kökény Tibor elmondta: a kivitelezési munkálatok után megindult a műszaki átadás-átvétel, amelyet a próbaüzem követ, várhatóan 2014 decemberéig.
A létesítmény átépítése az Európai Unió által támogatott 12,8 milliárd forint értékű, Nyíregyháza és térsége szennyvízelvezetési, illetve szennyvíztisztítási projekt keretében valósult meg. A 2-es számú szennyvíztisztító telep a város egy része, valamint Kálmánháza, Kótaj és Nyírpazony szennyvizét fogadja majd, napi kapacitása 10 000 köbméter. A régi telepet egy évtizede zárták be, most átépítették és korszerűsítették, teljes mechanikai, valamint biológiai tisztító technológiáját kicserélték. A tisztítási folyamat kiegészült iszapkezeléssel, bomlasztással és víztelenítéssel is. A folyamat során nyert biogázt elektromos és hőenergia előállítására használhatják, amellyel felére csökkenthetik a telep energiaszükségletét. A sűrített, rothasztott és centrifugált iszapot komposztálják, erre a célra a projekt keretében egymilliárd forintos költségből komposztáló telep épült 2012-ben. A szennyvízkezelő műtárgyakat biofilterrel látták el, így szagtalan, tiszta levegő kerül a telepről a környezetbe.
Az uniós szabványnak megfelelően tisztított szennyvizet a 9-es számú főcsatornába engedik. A modern tisztítótelep kivitelezésének költsége a tartalékkerettel együtt meghaladta az 1 milliárd 978 millió forintot. Kökény Tibor megemlítette, hogy Nyíregyháza másik, 1-es számú szennyvíztisztító telepét évekkel korábban a Svájci Államszövetség kétmilliárd forint összegű támogatásával korszerűsítették. A 12,8 milliárd forint értékű szennyvízelvezetési és tisztítási projekt keretében Nyíregyházán és a vele szomszédos, a beruházással érintett három településen összesen 200 kilométer hosszúságú új vezetékrendszer épül. Összesen újabb 8000 ingatlant kötnek majd rá a hálózatra, így a térségben csaknem 100 százalékos lesz a csatornázottság. Eddig több, mint 400 ingatlant már bekötöttek a vezetékrendszerbe.
Kökény Tibor hozzátette: a további csatlakoztatásokat egyelőre - úgy tűnik hónapokkal - hátrálhatja, hogy a szennyvízátemelők áramellátásával gond van, a szolgáltató E.ON Zrt.-nél nehézkes az ügyintézés.