A kényszertörlések rontják az építőipari statisztikát
Az idén a harmadik negyedévben 876 építőipari vállalkozás kényszertörlését rendelték el a hatóságok, szemben a tavalyi harmadik negyedévi 247 céggel - közölte az Opten céginformációs szolgáltató hétfőn az MTI-vel.
A felszámolások és a végelszámolások száma egyre csökken az ágazatban, ugyanakkor a tavaly március óta létező kényszertörléseké jelentősen nő - mutatott rá közleményében az Opten.
A szaporodó kényszertörlések miatt a harmadik negyedévi összes, megszűnéshez vezető 1632 eljárás a tavalyi azonos időszaki 1859-hez képest 12 százalékos csökkenést, az idei második negyedévhez képest viszont 18 százalékos növekedést mutat. Az Opten szakértői szerint a kisebb építőipari vállalkozásokat nem kecsegteti semmi jóval a lakásárak csökkenése és a szerződésállomány ágazati eloszlása. A közlemény szerint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) építőipari teljesítménymutatói és az ágazat megrendelésállományát mutató indexek ugyan fokozatosan javulnak, de emögött két szűk szegmens gyorsan javuló teljesítménye húzódik meg. Az építőipari cégek jelentős része nem profitált az ágazatot elérő megrendelésekből, mert ezek szinte kizárólag az út- és a stadionépítésekhez kötődnek. Az ágazat többi szegmensében ugyanakkor még nem ért véget a válság - idézi a közlemény Tóth Tamást, a céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatóját. Az előző negyedévben regisztrált 1338 céggel szemben a harmadik negyedévben 500-zal kevesebbet alapítottak. Ez kevesebb mint harmada a 2008 előtt megszokott havi 1700-1900 új építőipari vállalkozásnak.
Az Opten igazgatója szerint a fluktuáció csökkenése kedvező fejlemény.