Szociális városrehabilitációban működik együtt négy kerületi önkormányzat
Szociális városrehabilitációs programokban működik együtt négy kerületi önkormányzat - közölte László Tamás (Fidesz-KDNP) XV. kerületi polgármester egy csütörtöki budapesti rendezvényen, ahol a VIII., a IX., a XV. és a XXI. kerület vezetői, szakemberei ismertették az egyes projekteket.
A leromlott józsefvárosi, ferencvárosi, újpalotai és csepeli városrészek megújítását célzó, összességében csaknem 10 milliárd forintos uniós projektekben nemcsak a lakóépületeket, közterületeket újítják meg, hanem közösségi tereket alakítanak ki és fejlesztik szociális szolgáltatásaikat.
Olyan helyszíneken indulhattak el a fejlesztések, ahol egyébként a mostanihoz hasonló, jelentős mértékű külső támogatás nélkül nem lehetne elérni a megújulást - mondta László Tamás. Utalt arra, hogy a VIII. kerület 3,8 milliárd, a IX. kerület 2,8 milliárd, a XV. kerület 1,7 milliárd, míg a XXI. kerület 1,35 milliárd forint uniós támogatást kap szociális városrehabilitációs projektjeire.
A polgármester pozitív változásként értékelte, hogy a kerületek már nem "magányos harcosként" tevékenykednek, és nemcsak a főváros-kerület viszonylatban próbálnak eredményeket elérni, hanem megpróbálnak együttműködni egymással, így például a most futó projektekkel kapcsolatban megosztják egymással tapasztalataikat. A kerületek összefogása meg tudja mutatni azt is, hogy bár Budapest több száz faluból és kisvárosból áll, mégis egységes település - fűzte hozzá.
László Tamás felidézte eddigi városrehabilitációs eredményeiket is; ezek között említette, hogy a kerületben már a szokásosnál lényegesen vastagabb - 16 centiméteres - hőszigetelő réteggel vonják be a panelépületeket, és így 50-60 százalékos energiamegtakarítást érnek el. Megjegyezte ugyanakkor: a távfűtő művekkel "nagy csatát" vívnak, hogy csak annyi energiát szolgáltasson, amennyire a házaknak szükségük van.
Egry Attila (Fidesz-KDNP), a VIII. kerület alpolgármestere a józsefvárosi Magdolna-negyed megújítási programját ismertetve arról beszélt, hogy a szociális városrehabilitációban nem lehet egyik napról a másikra eredményeket elérni, úgy látja legalább tíz év kemény munkája kell az érdemi változásokhoz.
Utalt arra, hogy a bűnmegelőzést, a munkahelyteremtést is érintő rehabilitációba bevonják a helyiek közösségeit. Azt mondta, a cél az, hogy az érintett zárványterületet ki tudják nyitni, be tudják kapcsolni a kerület, a főváros életébe.
Gál Csaba, a IX. kerületi városfejlesztési irodavezetője arra emlékeztetett, hogy Ferencvárosban már több mint két évtizede tart a városrehabilitáció, és ennek folytatásaként kezdték el a József Attila-tervet a Gát utca környéki - az író szülőházát is érintő - épülettömbökben. Kitért arra, terveik szerint az író emlékhelyét teljesen felújítják, a földszinti lakást pedig kibővítik, látogatóközponttá alakítják.
Werner Péter, a Csepeli Városgazda Zrt. vezérigazgatója azt közölte, hogy a rehabilitáció a déli lakótelepet érinti, de megújítják a Szent Imre teret is, ami elképzeléseik szerint a városrész főtere, találkozóhelye lehet.