Szijjártó szerint a kormány hosszú távra megteremtette a rezsicsökkentés alapjait, Bajnai szerint a
A kormány hosszú távra megteremtette a rezsicsökkentés alapjait, és ha lesz lehetőség rá, tovább mérséklődnek a rezsiköltségek - mondta a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kedden Siklóson.
Szijjártó Péter a Védjük meg a rezsicsökkentést! elnevezésű lakossági fórum előtt újságíróknak hangsúlyozta: hazárdjáték lenne találgatásokba bocsátkozni, hány fázisa lesz a rezsicsökkentésnek, három biztosan van.
Ma 20 százalékkal kell kevesebbet fizetni, mint korábban, a harmadik fázisnak köszönhetően pedig tovább mérséklődnek a rezsiárak - jegyezte meg. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a harmadik rezsicsökkentésnek köszönhetően a gáz lakossági fogyasztói ára április 1-jétől 6,5 százalékkal, az áramé szeptember 1-jétől 5,7 százalékkal, a távhő ára pedig október 1-jétől 3,3 százalékkal csökken.
Szijjártó Péter úgy vélte, „tarthatatlan állapot volt, hogy korábban a magyar emberekkel fizettették meg Európa legmagasabb gázárát, és második legmagasabb áramárát”, ezért természetes volt, hogy a kormány megkeresse a lehetőséget, hogyan változtasson ezen. Szijjártó Péter a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban megjegyezte, hogy a tervezett fejlesztés növeli az ország energiabiztonságát és mint ilyen, alapfeltétele a rezsicsökkentés hosszú távú fenntarthatóságának. A nukleáris energia olcsó energia, a Paksi Atomerőmű jelenleg a hazai áramellátás 40-45 százalékát adja. Az ország energiafüggetlensége szempontjából fontos, hogy az erőmű kapacitását fenntarthassuk, a nukleáris energia arányát adott esetben növelni is tudjuk – mondta. Az államtitkár közölte, hogy az áprilisi parlamenti választásokat követően a paksi bővítést azok is jó döntésként említik majd, akik most ellene érvelnek. Közölte: korábban Mesterházy Attila és Bajnai Gordon is egyértelműen a bővítés mellett foglalt állást, ez most a kampány miatt nincs így.
Szijjártó Péter a helyi könyvtár nagytermét zsúfolásig megtöltő mintegy négyszáz ember előtt a kormánynak az energiafüggetlenség és energiabiztonság érdekében tett, egyben a rezsicsökkentést megalapozó intézkedései között említette a gáztározó kapacitás nemzeti tulajdonba vételét, a magyar és a szlovák gázvezeték-rendszer összekötését és a Déli áramlat gázvezeték építésében való együttműködést. A politikus azt is közölte, hogy a rezsicsökkentés ellen vannak a profitjuk egy részéről lemondani kénytelen energiaszolgáltató vállalatok, egyes európai uniós intézmények és a Gyurcsány-koalíció szereplői, utóbbiak világossá tették: amennyiben kormányzati tényezők lesznek, „vissza fogják csinálni azt”. Szijjártó Péter szavai szerint világossá vált a tét és világossá váltak a forgatókönyvek.
„Ha Mesterházy Attila visszahozza a hátán a Gyurcsány-korszakot”, az rezsiemelkedést, amennyiben újra bizalmat kapnak a kormánypártok, az rezsicsökkentést jelent - mondta.Tiffán Zsolt, a térség parlamenti képviselője azt mondta: magára valamit adó kormánynak az a legfontosabb feladata, hogy „ne a tisztességtelen haszonra szert tevő multiknak, tisztességtelenül viselkedő bankároknak, vagy hidegszívű emberek”, hanem a magyar emberek érdekeit képviselje. „A magyar kormány nemcsak Európában, hanem az egész világon egyedülálló abban, hogy bátran kiállt az emberek terheinek csökkentésében” – fogalmazott.
Bajnai Gordon szerint a rezsicsökkentés hazug ígéret
Az Együtt-PM szövetség vezetője szerint a rezsicsökkentésről "a miniszterelnöki hivatalban már tudják, hogy valójában fenntarthatatlan, hazug ígéret, ennek nincsen tartaléka". Erről a volt kormányfő egy lakossági fórumon beszélt kedden, Baján. Bajnai Gordon kijelentette, hogy senki nem fog tartósan veszteséggel eladni energiát Magyarországnak, ezért "a Paksról szóló döntést a rezsicsökkentés körül kell keresni".
"Kérjünk engedményt Oroszországtól egy évre a gáz árából, aztán odaadjuk nekik Paksot, ki emlékszik már arra, hol leszünk mi már akkor, majd az unokáink kifizetik" - mondta az egyik bajai sportpresszóban tartott fórumon, ahol Teket Melindát, a baloldali pártok közös országgyűlési képviselőjelöltjét mutatta be. Bajnai Gordon elfogadhatatlannak nevezte a Paksról szóló döntés tízéves titkosítását, mert a dokumentum „mindannyiunk sorsát 60 évre maghatározza”. Álláspontja szerint a Paksról szóló döntést semmilyen komoly szakmai előkészítés, vagy számítás nem előzte meg. "A paksi döntés szimbóluma annak, ahogy az Orbán-kormány kormányoz" - fogalmazott, majd hozzátette: az új beruházásról szóló döntés "nem rezsicsökkentés", hanem "brutális rezsiemelés".
A bajaiaknak felhívta a figyelmét arra, hogy az új blokkok megépítése után „a szakemberek szerint Paks alatt egy duzzasztót kell építeni", mert a jelenlegi vízszint esetén "30 fokos lesz a Duna vize". "Nem vagyok atomenergia-ellenes", utalt arra a korábbi kijelentésére, hogy "a meglévő blokkokat meg kell tartani", de úgy véli, vitát kell folytatni a bővítésről.
A választási kampányról szólva elmondta, hogy a Fidesz nem beszél másról, csak a rezsicsökkentésről. "Rezsifórumokat tartanak, rezsihuszárok lovagolnak körbe az országban, portyáznak mindenfelé" - fűzte hozzá. Bajnai Gordon emlékeztetett az őszi önkormányzati választásra Baján, ahol „rengeteg macsó pofátlansággal” szemben küzdött Teket Melinda. Az ősszel tapasztalt "bajai virtusra" van szükség ahhoz, hogy Magyarországon 2014-ban változás legyen - jelentette ki a volt kormányfő. Bajnai Gordont szülővárosában több tucat tüntető fogadta. A rendezvénynek helyt adó sportpresszó előtt, hangszórókból libagágogás volt hallható.