Petíció-tervezetet készítet a devizahitelesek megmentéséért a Jobbik
Közös petíció-tervezetet dolgoztak ki a Jobbik szervezésében pénteken a fővárosban a devizahitelesek megmentéséért szervezett fórum résztvevői.
Z. Kárpát Dániel a párt országgyűlési képviselője elmondta: a dokumentumban rögzítették a hitelek felvételkori árfolyamon történő forintosítását, a károsultak kártérítését. Azokat kártalanítanák, akiknek az indokoltnál többet kellett önhibájukon kívül fizetniük.
A kilakoltatási moratórium meghosszabbítását is szorgalmazzák. Mindazok számára, akik a bíróság előtt szeretnének érvényt szerezni igazuknak, soronkívüliséget biztosítanának és illetékmentességet követelnek.
Kitért arra is, hogy javaslatként merült fel, hogy a tartozás mértéke ne lehessen nagyságrendekkel magasabb, mint a zálogtárgy vagy az ingatlan értéke, azaz szüntessék meg a tartozások mesterséges "duzzasztását". A végtörlesztés lehetősége mellett résztörlesztést is szorgalmaznak, hogy jövőbeni törlesztőrészleteik csökkenhessenek - folytatta a képviselő. A szabadfelhasználású hitelek "áldozatairól" is gondoskodnának, és a fogyasztási termékekre felvett hiteleket se lehetne elképzeléseik szerint devizaelszámolású hitelekhez kötni. Emellett a teljes végrehajtási rendszer állami monopóliummá tételét is megfogalmazták a civilek, hogy a végrehajtói visszaélések megszűnjenek.
Később fenti a pontokat a civilek kérései alapján bővíthetik, és ezeket a Jobbik képviselni fogja a parlamentben - jelezte, hozzátéve: az egyeztetéseket folytatják.
Vona Gábor pártelnök kiemelte: ezek az emberek nem segítséget és segélyt kérnek, hanem a törvények betartását és igazságot követelnek.
Hozzátette: a megbeszélésen a civil társadalom széles köre képviseltette magát, ugyanakkor meghívásukat egyetlen parlamenti párt, a kormány és a bankszövetség sem fogadta el. Ezzel azt üzenték, hogy ez a kérdés őket a továbbiakban nem érdekli - mondta. Ha az MSZP kezdeményezte volna az egyeztetést ők ott vannak, ha a Fidesz vagy a bankszövetség kezdeményezte volna, akkor is elmentek volna - jelezte.
Falus Zsolt, a Bankcsapda Egyesület elnöke azt mondta: sérelmezik, hogy az állam, a bankszövetség, és a többi párt részéről senki nem vett részt a megbeszélésen.
Tatár József, az Otthonvédelmi Tanács szóvivője kiemelte: húsz civil szervezetet tömörítenek, amelyek a banki és a követeléskezelők visszaéléseivel, és "a lakásmaffia dolgaival" foglalkoznak. Úgy látszik, ez a nemzetstratégiai kérdés nem érdekli a parlamenti pártok többségét - jegyezte meg, majd hozzátette: ugyanakkor az érintettek nincsenek egyedül, a civil szervezetek meg fogják védeni őket.
Balogh Béla, a Koppány Csoport vezetője azt mondta: továbbra is ott lesznek minden családnál, akik hívják őket, és akár a testi épségük kockáztatásával is megvédik az embereket.