Nincs magyar cég bedőlt partner nélkül

Minden cégnek volt olyan üzleti partnere az elmúlt két évben, amely fizetésképtelenné vált, az általuk okozott bevételkiesés általában nem haladja meg a vállalkozás forgalmának 10 százalékát - derül ki az adósságspirálba jutott cégek megmentésével foglalkozó Reconcept felméréséből.

A tanácsadó partnerei, ügyfelei körében végzett, nem reprezentatív felmérésének eredményei szerint a cégek 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy üzletfeleik tizede vagy annál kevesebb dőlt be, a többiek 10-30 százalék közé tették ezt az arányt - áll az MTI-hez hétfőn eljuttatott tájékoztatóban.

Rosszabb volt a helyzet 2009-2010-ben, akkor a vállalatok 15 százalékának kellett azt elszenvednie, hogy megrendelőik 30-60 százaléka nem tudta kiegyenlíteni számláit. A többségnek 10 százaléknál kevesebb fizetésképtelen vevővel volt dolga. A megkérdezettek nem optimisták, mindannyian továbbra is arra számítanak, hogy vásárlóik közül néhány fizetésképtelenné válik 2014-ben. A többség 10 százalék alá várja arányukat. 

A felmérésben részt vett vállalatok borús jövő évi kilátásainak oka részben az is, hogy a megkérdezettek között jelentős az ingatlan- és gépjárműágazatban dolgozó cégek aránya. Pilhál Zsolt, a Reconcept ügyvezető partnere szerint hasonlóan nehéz helyzetre számíthatnak a fuvarozók, a logisztikával foglalkozók, valamint a kiskereskedelmi hálózatokkal kapcsolatban álló beszállítók is. A többség likviditási problémákról, évekre nyúló fizetési késedelmekről számolt be a bedőlt partnerek miatt. A veszteségek között szerepel a késedelmi kamat elengedése, sőt a tőketartozás csökkentése is a behajtási folyamat során. Ennek ellenére a megkérdezett vállalkozások 43 százaléka semmilyen lépést nem tervez a partneri fizetésképtelenségből adódó károk enyhítésére 2014-ben.

A többség viszont felkészül, gondosabban előkészített szerződéseket köt üzletfeleivel. Több cég is partnerfigyelő rendszert állít fel, amely jogászok bevonásával igyekszik még a megállapodás megkötése előtt kiszűrni a kockázatos megrendelőket. A válaszadók között volt olyan, aki már keretszerződést kötött követeléskezelővel. A vállalkozások 2014-es bevételük maximálisan 2 százalékát szánják behajtásra, de a cégek több mint fele inkább 1 százalék alatt tartaná ezt a költséget - közölte a Reconcept.