Nem csak a jelen, a jövő is sötét az ingatlanpiacon
A nemzetközi pénzügyi, majd gazdaság válság leginkább az ingatlan ágazatot és ezzel összefüggésben az építőipart rogyasztotta meg. Zuhanásnak indultak az árak, befagyott a piac mind a lakossági, mind pedig a vállalati szegmensben. Egy friss felmérés szerint az ágazat azóta sem tudott lábra állni, például a kis és közepes vállalkozások 82 százaléka nem tervez ingatlanpiaci tranzakciót.
A kis- és közepes vállaltok döntő többsége, 82 százaléka távol tartja magát az ingatlanpiactól, sem vásárlást, sem bérlést, sem vásárlást vagy eladást, nem beszélve új építésről – derül ki a Policy Agenda felméréséből, ait a Világgazdaság idéz. Telekvásárlást a megkérdezett kkv-k 3 százaléka tervez, míg új ingatlan építésére összesen 6 százalékuk gondol. E csoporton belül 2 százalékuk iroda, 3-3 százalékuk pedig termelő, értékesítési célú építmény, illetve raktár építését tervezi. 5 százalék azon kis- és közepes vállalatok aránya, amelyek új ingatlan bérlését tervezik, míg 8 százalék meglévő ingatlantulajdonát tervezi értékesíteni. Ezen arányok az ingatlanpiac válságának további elhúzódását erősítik.
A válaszadók a tavaly év végi árakhoz viszonyítva az új ingatlanok árában átlagosan 3,5 százalékos növekedést várnak Budapest belvárosában, gyakorlatilag stagnálást (0,6 százalékos növekedést) a főváros külső kerületeiben és agglomerációjában, míg 4,3 százalékos csökkenést vidéken.
A használt ingatlanok árában a kkv-vezetők átlagosan csökkenést várnak minden területen, de az árcsökkenés várt mértékét jelentős mértékben befolyásolja az ingatlan helye. Budapest belvárosában a várakozások átlaga inkább stagnálást mutat. A külváros és az agglomeráció esetében már érezhetőbb, 2,7 százalékos áresést várnak a vállalkozások, de a legnagyobb változást a vidéki használt ingatlanok árában feltételezik, ebben a szegmensben jelentős, 7,4 százalékos árcsökkenést prognosztizálnak.
A bérleti díjak esetében Budapest belvárosában 3,9 százalékos, a külvárosban és az agglomerációban 1 százalékos díjnövekedéssel számolnak a cégvezetők, míg a vidéki ingatlanok év végi bérleti díját 3 százalékkal várják alacsonyabbnak a tavaly év végi díjaknál.
Az ingatlanpiacon a kkv-k szerint továbbra sem várható fejlődés, változatlanul stagnálás és visszaesés várható.