MNB-program - Tizenegy takarékszövetkezet vezetőjével tárgyaltak

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) folytatta az egyeztetési sorozatot a magyarországi pénzintézetekkel a növekedési hitelprogramról kedden. A jegybank ezúttal tizenegy takarékszövetkezet vezetőjét tájékoztatta a program részleteiről.

Az MNB honlapján ismertetett közlemény szerint az ülésen részt vevő takarékszövetkezeti vezetők üdvözölték a program meghirdetését, és megállapodtak abban, hogy az egyeztetések a jövőben is folytatódnak.

A jegybank tájékoztatása szerint a keddi egyeztetésen az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet, a Duna Takarékszövetkezet, a Szigetvári Takarékszövetkezet, a Rajka és Vidéke  Takarékszövetkezet, a Polgári Takarékszövetkezet, a Fókusz Takarékszövetkezet, a Hungária Takarék Takarékszövetkezet, a Fontana Credit Takarékszövetkezet, a Pátria Takarékszövetkezet, a Savaria Takarékszövetkezet, illetve az Endrőd és Vidéke Takarékszövetkezet vezetője vett részt.

A keddi egyeztetés a harmadik volt abban a sorozatban, amelyben a jegybank hitelezésösztönző programjával kapcsolatosan folytat megbeszélést hitelintézetekkel. Április 8-án nagybankok vezetőivel, április 15-én pedig kis- és közepes bankok vezetőivel tárgyalt a jegybanki vezetés.

Az MNB április elején három intézkedésből álló programot hirdetett a vállalati hitelezés ösztönzése és a pénzügyi rendszer sebezhetőségének csökkentése érdekében. A jegybank egyrészt - a kereskedelmi bankok útján - a mikro-, kis- és középvállalatokat 250 milliárd forintnyi kedvezményes hitellel támogatná. Másrészt, a kkv-k 250 milliárd forint értékben válthatnák devizahiteleiket kedvezményes kamatozású forinthitelre.

A program harmadik pillére értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a jegybanknál tartott kéthetes jegybanki kötvényállományukat, miközben az MNB a devizatartalék terhére hasonló értékben biztosítana számukra devizaforrást rövid lejáratú külső adósságuk törlesztésére.