Mérsékelt növekedést várnak az építőiparban idén a szakértők
Mérsékelt növekedést vár az építőiparban idén az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke és az Erste elemzője a szektor májusi teljesítménye alapján.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy az idén májusban az építőipar termelése a kiigazítatlan adatok szerint 11,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, munkanaptényezővel korrigálva a növekedés szintén 11,2 százalék volt. A KSH jelentése szerint a termelés májusi növekedéséhez - a rendkívül alacsony előző évi bázis mellett - az épületek szerkezetépítését végző és az út- és vasútépítéssel foglalkozó szervezetek termelésének emelkedése járult hozzá. Szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva a termelés májusban 0,8 százalékkal kisebb volt az előző havinál. Az év első öt hónapjában 7,5 százalékkal nőtt az ágazat termelése az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Koji László, az ÉVOSZ alelnöke az MTI-nek kifejtette: az idén már az egymást követő harmadik hónapban mutat bővülést valamennyi alágazat szakmacsoportjának teljesítési értéke, ami bizakodásra adhat okot. Kiemelte, hogy ezt a növekedést a teljes szektor még nem érzékeli, különösen a magasépítés és épületépítés területén dolgozó nagyszámú mikro-, kis- és középvállalkozás nem.
A KSH jelentése szerint ugyanis a növekedés az ipari létesítmények építéséből ered, amiben ezek a vállalkozások nem vesznek részt, az ő rendelésállományuk kisebb a tavalyinál. Az ágazatot az út-, vasút-, környezetvédelmi és infrastrukturális beruházások húzzák - mondta.
Az ÉVOSZ arra számít, hogy a mostani lendület megmarad, és 2013-ban összességében mérsékelt növekedést mutat majd az építőipar teljesítménye. Koji László szerint a lendület akkor marad meg, ha az uniós forrásokat a támogatott projektekre a pályázók gyorsabban le tudják hívni, mivel ezeknek törvényszerűen van építési beruházási vonzata.
Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője szerint is mérsékelt emelkedés látszik a szektorban ebben az évben. Mint mondta, a múlt év közepe-vége óta kezdődött növekedésnek "itt volt az ideje", mivel 2006-óta folyamatosan csökkent az ágazat kibocsátása. Kiemelte, elsősorban az ipari építmények és az egyéb építmények építése húzza a termelés indexét, és nem a lakásépítések. Hosszabb távú előrejelzést készíteni a bizonytalan kilátások miatt mostanában nehéz, de ennek ellenére arra számítanak, hogy az idén az ágazat növekedése elérheti az 5-10 százalékot, és 2014-ben is lehet enyhe bővülésre számítani.