Mérnökegyesület: az építőipar csak több feltétel teljesülése esetén lehet sikeres

Az építőipar csak több feltétel együttes teljesülése esetén léphet ki jelenlegi válságából – mondta a Magyar Mérnök Együttműködés Egyesület elnöke pénteken Baján.

"Sikeres építőipar csak akkor lehetséges, ha vannak magyar szakmunkások, stabil hosszútávon működő építőipari kis- és középvállalkozások, megújul a mérnökképzés, figyelembe vesszük a fenntarthatóságot, az energiahatékonyságot az épületeink tervezésénél és lezajlanak a strukturális változások" – sorolta az építőipar válságából kivezető lépéseket Koósz Mátyás a mérnökök részére rendezett tanácskozást megnyitó beszédében, amelyben hangsúlyozta, hogy változásra van szükség, mert Magyarországon az építőipar termelékenysége alacsonyabb a nemzetközi versenytársaiénál, csak alacsony áron lehet új projektet szerezni, ami nem biztosít elegendő profitot.     Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a lánctartozások, egyes becslések szerint 400–600 milliárd forintot érnek el és ebben a vállalkozások 65 százaléka lehet érintett.

Véleménye szerint nem megfelelő a szakember-utánpótlás, részben a szakképzési intézmények és a gyakorlati képzőhelyek hiánya miatt. Az európai szabadalmi hivatalba beadott, építőiparra vonatkozó szabadalmak országonkénti eloszlásában Magyarország a legutolsó 0,1 százalékkal – mondta, hozzátéve, hogy ez a szám Németország vonatkozásában 24,1 százalék. Az egyesület elnöke emlékeztetett a 2012-ben először megrendezett bajai nyári szabadegyetemre, ahol felhívták a figyelmet a magyar építőipart sújtó súlyos pénzügyi, morális és szakmai válságra. "Az idén azt mondjuk, lehet sikerágazat az építőipar, ezért a sikerhez vezető út fő alkotóelemire koncentrálunk a rendezvényen" – mondta Koósz Mátyás. A magyar építőipar jövője szempontjából fontosnak nevezte, hogy az ágazat rendelkezzen jövőbe mutató fejlesztési modellel. Az építőiparra vonatkozó fejlesztési modellnek, konstrukciónak átfogó keretet kell adnia a modern építési politikához, az építőipar fejlesztéséhez, támogatnia kell az innovációt és a minőséget a beruházásokon, egyben a munkahelyteremtéshez is hozzá kell járulnia – fogalmazott a szakember. Beszédében a változás egyik alapfeltételeként határozta meg, hogy mérnöktársai sokkal aktívabban vegyenek részt a civil mérnökszervezetek munkájában és sokkal hatékonyabban képviseljék a szakma érdekeit, a szakmaiságot.

A bajai három napos nyári szabadegyetemen megjelent tervezők, mérnökhallgatók és kivitelezők az építőipar különböző területeiről hallhatnak előadásokat, vasárnap a gemenci erdőbe szervezett kirándulással zárul a program.