Meglepőnek tartják az elemzők a beruházások második negyedéves bővülését
Meglepetésnek nevezték a beruházások második negyedéves emelkedését az MTI által megkérdezett elemzők pénteken, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelte, hogy erre utoljára a válság előtti évben, 2007-ben volt példa.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken azt közölte, hogy a nemzetgazdasági beruházások volumene 2013 második negyedévében 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, az előző negyedévhez képest lényegében stagnált, 0,1 százalékkal csökkent.
Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője óriási meglepetésnek nevezte a bővülést. Hozzátette, hogy ez hét éve nem látott növekedést jelent. Kedvezőnek nevezte, hogy mind az építési, mind a gépberuházások növekedtek. A beruházásokat elsősorban a szállítás, raktározás ágazat 13,2 százalékos növekedése húzta az útépítéseknek, autópálya-építéseknek, illetve a tömegközlekedési járműállomány felújításának köszönhetően - jegyezte meg, majd hozzátette, hogy az egyes ágazatokat sújtó terhek hatását tükrözi a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás ágazat beruházásainak 24,8 százalékos visszaesése, valamint az információ, kommunikáció beruházásainak 29,4 százalékos csökkenése, míg folytatódott a visszaesés a lakásépítéseknél. "Feltehetően véget ért a beruházások hét éve tartó szinte folyamatos visszaesése, mivel a következő időszakban az EU által támogatott beruházások tovább gyorsulhatnak, a javuló külső és belső keresleti kilátások hatására pedig élénkülhet a beruházási kedv a versenyszférában is" - fogalmazott az elemző. Ez utóbbit a kis- és középvállalatok esetében támogatja az MNB növekedési hitelprogramja is, amit alátámaszt, hogy az MNB összesítése szerint az igényelt kedvezményes hitelek közel 60 százaléka új hitel, aminek a fele új beruházási hitel. A beruházások növekedését az év hátralevő részében az igen alacsony bázis is támogathatja, így az év egészében nagyjából stagnálhatnak a beruházások Suppan Gergely szerint.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint az idén még visszaesés valószínű, és jövőre várható érdemi emelkedés. Mint mondta, a bruttó hazai termék előzetes második negyedéves adataiból arra lehetett következtetni, hogy továbbra is csökkentek a beruházások, ezzel szemben éves alapon jelentősen emelkedtek. Úgy látja, hogy elsősorban az uniós forrásokból megvalósuló beruházások húzták felfelé az adatot.
Az NGM megjegyezte, a kormány infrastrukturális fejlesztéseket támogató intézkedései is hozzájárultak a bővüléshez, amely főként az alsóbbrendű útvonalak, egyéb útépítések és autópálya építések, valamint az ágazatban végbement járműbeszerzésnek köszönhető.