Kik alakítják az európai ingatlanárakat? Itt a válasz
Az Európán kívüli befektetők generálták az európai kereskedelmi ingatlanbefektetések 25 százalékát 2012 második negyedévében, ami 2007 második negyedéve óta a legmagasabb arány - derül ki a CBRE legfrissebb kutatásából. Az amerikaiak mellett egyre aktívabbak az ázsiai, közel-keleti és latin amerikai vevők.
A teljes ingatlanbefektetési aktivitás a második negyedévben öt százalékkal csökkent az év első három hónapjában mérthez képest, és 24,3 milliárd eurót tett ki a CBRE összegzése szerint. Mindazonáltal a határokon átnyúló befektetések forgalma nőtt, mind arányaiban (a teljes forgalom 46 százalékára), mind abszolút értékében.
A nem európai befektetők főleg az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban vásároltak. Az észak-amerikai vevők másoknál sokkal jobban diverzifikáltak, 28 százalékban londoni ingatlanokat vásároltak, a maradék 82 százalékon német, francia, svéd és más brit eszközök osztoztak. Az Ázsiából érkező befektetések 2011 óta folyamatosan nőnek, szinte kizárólag Londonra és Párizsra koncentrálva, míg más európai piacokon csak kevés tranzakciót bonyolítottak.
A nem európai befektetők a legnagyobb ügyleteket célozzák meg: míg az átlagos tranzakció 27 millió euró volt, az európaiak inkább a kisebb ügyletekben vettek részt, átlagosan 22 millió euró értékben. Az európai székhelyű befektetők határon átnyúló befektetései lényegesen nagyobbak voltak (átlagosan 56 millió euró), míg a nem európai vásárlóké voltak a legjelentősebb, átlagosan 79 millió eurós tranzakciók.
Londonban a tíz legnagyobb tranzakciót külföldiek kötötték 2012 első felében, ebből kilenc ügyletben nem európai befektető vett részt. A külföldi befektetőknek jelentős befolyása is van az árazásra Európában, főleg a jelenleg keresett első osztályú ingatlanok esetében - állítja Jonathan Hull, a CBRE tőkepiacokért felelős európai vezetője.