Kiírták a Liget Budapest nemzetközi építészeti tervpályázatát
Három éves előkészítő munka után közzétették a Városligetbe tervezett öt új múzeumi épület nyílt nemzetközi tervpályázatait. A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. által a Szépművészeti Múzeummal együttműködésben kiírt pályázatokon a tervek szerint 2014 végéig eredményt hirdetnek.
A Liget Budapest Projekt keretében felépülő öt új épület a 2013-as elhelyezési ötletpályázat nyertes pályaműveiben javasolt megoldásokkal összhangban, a park szélein és a Városligetben található, de lebontásra ítélt létesítmények helyén épülnek fel, ami lehetővé teszi a park zöldfelületének nem egyszerűen a megőrzését, hanem annak növelését és egyben rekonstrukcióját is - mondta el az MTI-nek a beruházás miniszteri biztosa. A Szépművészeti Múzeumot is vezető Baán László hozzátette, hogy a kiírás Európa jelenlegi legjelentősebb múzeumi fejlesztését hirdeti meg, amely tény már önmagában is növeli Magyarország nemzetközi presztízsét.
Mint kiemelte, több mint száz éve nem írtak ki Magyarországon valódi nyílt, nemzetközi építészeti tervpályázatot, amelyre - a feladat jelentőségére tekintettel - sok száz pályamű beérkezésére számítanak a világ minden szegletéből. A négy felhívást az Építészek Nemzetközi Szövetségével (UIA) együtt dolgozták ki és a 870 ezer eurós (mintegy 270 millió forintos) összdíjazás is a pályázat tekintélyét növeli. Az öt épületre négy külön felhívás jelent meg a www.ligetbudapest.org honlapon: a Néprajzi Múzeum és a Magyar Zene Háza épületeire valamint az Új Nemzeti Galéria és a Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum közös épületére egy-egy, a FotóMúzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum ikerépületeire pedig egy közös pályázatot tettek közzé. A FotóMúzeum és a Magyar Építészeti Múzeum épületei egymás mellé kerülnek a Városligeti fasor és a Dózsa György út tengelyében. Az Ötvenhatosok terének Ajtósi Dürer sor felőli végében épül fel a Néprajzi Múzeum, a lebontandó Petőfi Csarnok (PeCsa) mögötti téren pedig az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum épülete valósulhat meg.
"Ez az épület a máshol elhelyezendő sportpályák helyére kerül, azaz nem intakt zöldfelületre. A leromlott állapotú Petőfi Csarnok lebontásával a Nagyrét 130 év után ismét rászolgál majd egykori nevére, a 2. világháború előtt ugyanis az 1885-ben megnyílt Iparcsarnok állt a PeCsa helyén. A Magyar Zene Háza a volt Hungexpo-irodák helyén épül fel, minimalizáljuk tehát a zöldfelület-felhasználást" - emlékeztetett Baán László, hozzátéve: még keresik a tervezett Gyermek és Ifjúsági Tudás- és Élményközpont optimális helyét, majd hozzáfűzte, hogy a most aszfalttal fedett Ötvenhatosok terén új zöldfelületet is létesítenek, a jelenlegi parkolók helyett ugyanis mélygarázs épül. Azt azonban a pályázókra bízzák, hogy mennyit visznek le a múzeumépületekből térszint alá: "megadjuk a párkánymagasságot, amely nem lehet magasabb, mint a Dózsa György út mentén álló épületeké, a maximális tervezési területet, és ezen belül a tervezőre bízzuk, hogy hány szintet képzel el, a zsűri pedig az összességében legjobb megoldást nyújtó pályázatot fogja kiválasztani" - jegyezte meg.
A nemzetközi zsűri elnöke Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, társelnöke pedig Wim Pijbes, építész, az amszterdami Rijksmuseum főigazgatója lesz. A zsűri tagjai: Paula Cadima építész, egyetemi tanár (AA London School of Architecture); Fekete György belsőépítész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke; Finta Sándor, Budapest főépítésze; Edwin Heathcote építész, a Financial Times építészeti kritikusa; Henri Loyrette, a francia Államtanács tagja, a Musée du Louvre korábbi igazgatója; Nagy Ervin országos főépítész; Sáros László, építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke és Martha Thorne, építész, a Pritzker Építészeti Díj ügyvezető igazgatója lesznek. A póttagok Bálint Imre, a Budapesti Építész Kamara elnöke; Cselovszki Zoltán, építész, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ elnöke; Fazakas György építész valamint Perényi Tamás, építész, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának tanszékvezető egyetemi docense lesznek. Az UIA tagot és póttagot is delegál a testületbe.
A pályaművek beérkezésének határideje május 27., a második forduló várható kezdete augusztusban lesz, a zsűri pedig a tervek szerint decemberben hirdet végeredményt. Ezt követően 2015-ben a részletes tervezés, a szükséges engedélyek beszerzése és a közbeszerzési eljárások lebonyolítása zajlik, az építkezések pedig 2016-ban indulhatnak, az épületeket 2018-ban adhatják át. Az öt új múzeumépület megvalósításának tervezett összköltsége 75 milliárd forint. A pályázati folyamattal párhuzamosan zajlik majd a Liget mestertervének véglegesítése, amely - a pályázat eredményeire is figyelemmel - legkésőbb 2015 tavaszára elkészül.
Baán László emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi tervpályázat a Városliget komplex fejlesztését és megújítását célzó Liget Budapest terv része. A projekt többi elemének előkészítése - többek között a Városliget teljes zöldfelületi rekonstrukciója, az Állatkert bővítése, a Fővárosi Nagycirkusz új épületbe költözése, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum részleges rekonstrukciója és bővítése - az új múzeumi épületek megvalósításával párhuzamosan zajlik, míg a park részleges megújítása már idén tavasszal elkezdődik.
A Ligetnek a város életében betöltött több mint száz éves, a kultúrát, a szórakoztatást és a zöldterületi kikapcsolódást egyaránt szolgáló hagyományos szerepét a projekt messzemenően megőrzi, sőt megújítja, és ennek eredményeként a Városliget Budapest egyik meghatározó, Európa-szerte ismert turisztikai és kulturális desztinációja, családi élményparkja lesz - közölte a miniszteri biztos.