K&H: nem igaz, hogy ott kevésbé nőtt a GDP, ahol a bankszektor többségi külföldi tulajdonban van
Nem igaz az, hogy a kelet-közép-európai régióban azokban az országokban kevésbé nőtt volna a GDP az elmúlt években, amelyeknek bankszektora többségében külföldi tulajdonban van - mutatott rá Hendrik Scheerlinck, a K&H csoport vezérigazgatója pénteken Egerben, a K&H szakmai évzáró rendezvényén.
Hendrik Scheerlinck, a K&H csoport vezérigazgatója elmondta, hogy Lengyelországban például mintegy 65 százalékot ér el a külföldi tulajdon aránya a bankszférában, és a lengyelországi gazdasági bővülés a 2007-es GDP-hez mérten mintegy 25 százalékot ért el, majd kiemelte, hogy a bankszektor fontos szerepet játszik mind a GDP-hez való hozzájárulást tekintve, mind a foglalkoztatás terén, direkt módon úgy, mint munkaadó, és közvetetten, mint más szektorok finanszírozója. Később hozzátette, ha egy bank tőkéje 1 milliárd forinttal emelkedik, akkor ennek révén 12 milliárd forinttal több hitelt tud kihelyezni.
Bába Ágnes vezérigazgató-helyettes, a K&H lakossági banki divízió vezetője kiemelte: egyre erősödik a verseny a bankok között az ügyfelekért. A vezérigazgató helyettes szerint az úgynevezett bankkal való ellátottságot mutatja például az, hány bankfiók van egy adott országban, míg 2008 végén 1453 bankfiók volt Magyarországon, számuk 2013 végére 1248 bankfióra csökkent. Kifejtette azt is, hogy a bankszektorban jövőre a növekedés mellett csökkenés is bekövetkezik, mert a lakáspiacon ugyan fellendülés valószínűsíthető, de egyúttal a fogyasztás szerény bővülése várható. Az internetes bankolás előtt nagy jövő áll, emellett az érintés nélküli kártyák térnyerésére lehet számítani. 2015-ben a lakossági megtakarítások terén az alacsony kamatok miatt a bankbetétekben tartott összegek csökkennek, és egyre inkább az állampapírokban és a befektetési alapok jegyeiben tartja majd a lakosság a pénzét.