Készül Somogy területfejlesztési koncepciója

Somogy megye területfejlesztési koncepciójáról egyeztettek pénteken Kaposváron a vármegyeházán polgármesterek, közigazgatási-, gazdasági-, egészségügyi- és oktatási szakemberek.

Gelencsér Attila, a Somogy megye közgyűlés fideszes elnöke, országgyűlési képviselő kiemelte: olyan fejlesztési terveket kell készíteni az Európai Unió következő, 2014 és 2020 közötti költségvetési ciklusára, melyek igazodnak az unió 11 tematikus és 5 stratégiai célkitűzéséhez.

"A siker kulcsa a tervezés" - hangsúlyozta, hozzátéve: fontos, hogy már most kezdjék el számba venni, milyen fejlesztéseket szeretnének megvalósítani a megyében, hogy az unió következő pénzügyi ciklusa "ne érjen bennünket olyan felkészületlenül, mint az előző".

Rámutatott: ezért is kezdtek megyejárásba a közgyűlés tagjai, kérve az önkormányzatokat, hogy írják össze, milyen fejlesztési elképzelések kerüljenek be a megyei fejlesztési koncepcióba, melyet az új önkormányzati törvény értelmében Kaposvárral együtt dolgoznak ki.

A közgyűlés elnöke jelezte: a tervek szerint a megyei közgyűlés 2013. február 28-án rendeletben fogadja el a koncepciót, a jövő év végre pedig a konkrét feladatok számbavételével is meglesznek.

Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere közölte: Kaposvár a legfontosabb címmel már két éve elkészült a város programja, amely az évtized végéig szóló stratégiai fejlesztéseket tartalmazza. Ebben fontos célként fogalmazták meg a munkahelyteremtést, valamint azt, hogy régiós logisztikai központtá váljanak.

"A város önellátásra törekszik, elsősorban az energiaellátás terén" - emelte ki a polgármester. Hozzátette: a kaposvári energiapolitika célja, hogy garantálja az ellátás biztonságát, a kiszámítható és megfizethető árakat és a természeti környezet megőrzését.

Kifejtette: az energiafüggőség leküzdése főként alternatív és megújuló energiaforrások bevonásával lehetséges. Példaként említette a cukorgyárat és a városi fürdőt összekötő biogáz-vezetéket, egy napelempark létrehozásának lehetőségét, a távhővezeték bővítését 1,2 milliárd forintból, valamint egy biomassza-erőmű építését, amelyhez a beruházó a napokban egymilliárd forintos támogatás nyert. Ez utóbbi a gáz áránál 20 százalékkal olcsóbban tudja majd ellátni hővel a távfűtött lakásokat.