Keleti fordulatra, munkahelyteremtésre és a kkv-k megerősítésére van szükség Magyarországon
A Jobbik gazdaságpolitikai elképzeléseinek középpontjában a munkahelyteremtés, a keleti országokkal való szorosabb együttműködés és a hazai tulajdonú kis- és középvállalkozások (kkv) megerősítése áll - közölte Vona Gábor pártelnök a Jobbik szerdai székesfehérvári gazdasági fórumán.
Vona Gábor a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara tanácstermében rendezett eseményen hangsúlyozta, hogy egyetértenek a jelenlegi kormánnyal az egymillió új munkahely létrehozásának szükségességében, de érdemi előremozdulást nem tapasztalnak. Az ellenzéki párt az élelmiszer- és feldolgozóipar, a hozzájuk kapcsolódó gépipar fellendítésével, valamint az építőipar megerősítésével hozna létre új munkahelyeket.
A magyar kkv-kat erős állami szerepvállalás mellett segítenék exportpiacokhoz és keményen megvédenék a belső piacokat az uniós termékek elől. A keleti fordulat programja szerint elsősorban Oroszország és Törökország felé nyitnának, így Magyarország "egyfajta híd lehetne Európa és e két nemzet között, ami komoly lehetőség hazánk számára" - mondta a pártelnök.
Vona Gábor szerint ugyancsak kulcskérdés a mezőgazdaság megerősítése. A Jobbik azonban a nagybirtokok helyett a családi gazdaságokat támogatja, amelyek külföldi piacra juttatását szövetkezésekkel segítené elő.
A pártelnök szintén fontos szegmensnek nevezte az építőipart, amely több válsághelyzetből húzta már ki az ország gazdaságát. A Jobbik vízlépcső-építési programot indítana: számításaik szerint a Dunára három, a Tiszára kettő, míg a Drávára egy vízlépcső kellene. Ezek javítanák az ország vízgazdálkodását, közlekedési lehetőséget biztosítanának a folyókon, tiszta energiát szolgáltatnának és százezres nagyságrendben teremtenének munkahelyet.
Emellett a párt állami beruházásokkal az energiapazarló otthonokat megújuló energiát hasznosító lakásokká tenné, így biztosítva további munkahelyeket az építőiparban.
Vona Gábor kiemelte, hogy a magyar gazdaság hosszú távú érdekei miatt újra kell tárgyalni az államadósságot. Példaként hosszabb futamidőt, kamatcsökkentést említett. A Jobbik népszavazást kezdeményezne uniós tagságunkról, mert az elmúlt tíz év tapasztalatai alapján és a csatlakozás kedvezőtlen feltételei miatt ennek újratárgyalása elengedhetetlen.
A magyar tulajdonú kis- és középvállalkozásokkal kapcsolatban a pártelnök elmondta: a belső fogyasztás jelentős csökkenése miatt nehéz helyzetbe kerültek. Szerinte emiatt újra kell gondolni az adózási rendszert. Emellett olcsó hitelekre, kiszámítható gazdasági környezetre és kisebb bürokráciára van szükség ahhoz, hogy a cégek képesek legyenek talpon maradni, valamint elég erősek legyenek ahhoz, hogy a külföldi piacokon is megállják a helyüket.