Jelentősen csökkent a készházgyártás
Míg a válság előtti csúcsidőszakban az akkori 32 tagvállalat még évi 900 készházat gyártott, addig ma az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) készházépítő szakmai tagozatának csak 7 tagja van, s tavaly mindössze 120 készházat gyártottak - mondta Kárpáti József, a tagozat elnöke hétfőn az MTI-nek.
A korábbi évi 900 ház 90 százaléka Magyarországon épült fel, míg a tavalyi 120 háznak 20-30 százaléka kelt el idehaza - tette hozzá az elnök. A készházakat - amelyek zömében családi házak - Svájcba, Ausztriába, Szlovákiába és Németországba exportálják a magyar gyártók. Az idei évtől azt várja Kárpáti József, hogy tisztul a piac, ugyanis a szakmai tagozatot alkotó 7 cég mellett legalább további 50 társaság kínál helyszínen gyártott könnyűszerkezetes családi házakat. A jelenlegi szabályozás ugyanis olyan, hogy aki üzemben állít elő készház-paneleket, annak azt minősíttetnie kell, míg aki a helyszínen "barkácsolja össze" a házat, annak ilyenre nincs szüksége - fejtette ki.
Az elnök szerint jogszabályba kellene foglalni azt, hogy mi számít építési terméknek, mert nem fogadható el az, hogy a jobb minőségű, üzemben gyártott termékek hátránnyal induljanak a piacon. Ráadásul egy típusra a minősítés megszerzése több millió forintba kerül - mondta az elnök. Kárpáti József elmondta, a szakma várja a nemzeti épületenergetikai stratégiát és az ez alapján megjelenő pályázatokat. Hozzátette, aki az idén - állami vagy önkormányzati - támogatást nyer lakásépítéshez, az már csak a közel nulla energiaigényű házhoz kaphatja meg azt. A készházak itt előnyben lesznek, mivel minden további nélkül kielégítik ezeket a követelményeket is - tette hozzá Kárpáti József.