Fidesz: rezsi- és adócsökkentésre készülünk

A Fidesz továbbra is rezsicsökkentésre, valamint a kiskeresetű családok adóterheinek további mérséklésére készül.

A kormánypárt ezt kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében közölte, a szocialista Tukacs István napközben tett kérdésére reagálva. Az ellenzéki politikus a jövő évi költségvetési tervezetben "jelentős kockázatokat" látó Költségvetési Tanácsra hivatkozva tette fel a kérdést: milyen megszorításra készül már megint az Orbán-kormány.

A Fidesz válaszában úgy fogalmaz, a "szocialisták észjárásával ellentétben nem hiszünk a megszorítás politikájában, mert az elszegényítette és tönkretette Magyarországot, csak meg kell nézni a baloldal szánalmas teljesítményét". Míg a szocialisták kormányzása alatt megduplázódott a munkanélküliség, addig a kormányváltás óta már több mint kétszázezerrel nőtt a foglalkoztatottság - fejtik ki, hozzátéve: a Fidesz kormányzása alatt tartósan 3 százalék alatt maradt a költségvetési hiány, szemben az MSZP-kabinetek idejével, amikor ez a szám a 7-9 százalékot is meghaladta. A kormánypárt kitér arra is, hogy a szocialisták kormányzása alatt az államadósság csaknem megduplázódott, ma ugyanakkor csökkenőpályán van, ahogy a rezsi is mérséklődik, a fizetések azonban eközben nem csökkennek, hanem nőnek.

A Költségvetési Tanács hétfőn ismertette véleményét a 2014-es központi költségvetés tervezetéről, közölve: teljesíthetőnek tartja a kormány jövő évi, 2,9 százalékos GDP-arányos hiány- és 2 százalékos növekedési célját, ugyanakkor jelentős bevételi (elsősorban az áfánál) és kiadási kockázatokat is lát, ezért a testület indokoltnak tartja a megfelelő tartalékszint ismételt átgondolását.

Kovács Zoltán: két és fél millióhoz közelít a rezsicsökkentést támogatók száma

Az eddig regisztrált 2,2 millió aláíró száma folyamatosan növekszik, már a 2,5 millióhoz közelít a rezsicsökkentést támogatók tábora - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára kedden Keszthelyen.

Kovács Zoltán a rezsicsökkentéssel kapcsolatos lakossági fórumot megelőző sajtótájékoztatón közölte: az aláírások folyamatosan növekvő száma is azt jelzi, hogy "rendkívül nagy közérdeklődésre számot tartó témával" foglalkozik a kormány. Később arra is utalt, hogy a kormány az általa már 2010-ben befagyasztott rezsidíjaknak köszönhetően az azt követő két évben több mint 20 százalékos növekedést akadályozott meg, és az idén januárban, illetve most ősszel két lépésben ugyancsak több mint 20 százalékkal csökkennek a közszolgáltatások díjai, majd kifejtette, hogy az áramra, a földgázra és a távfűtésre vonatkozó januári 10 százalékos, majd a mostani még 11,1 százalékos díjmérséklést, továbbá a szemétszállítás, a kéményseprés és a víz díjának csökkentését az tette lehetővé, hogy a választópolgárok többsége szerint a kormány jó úton halad.

"Jó a megkezdett út, amelyen az ország visszanyeri gazdasági szuverenitását, visszanyeri azokat a pozícióit, amelyekből hatékonyan tudja érvényesíteni saját érdekeit" - mondta az államtitkár.

Kovács Zoltán elmondta, hogy Magyarország csak követi az európai mintákat, "nem hagyjuk, főleg egy elhúzódó válság közepette, hogy a szolgáltatók az emberekre hárítsák azokat a költségeket, amelyek meghaladják a közép-európai mértéket is". Manninger Jenő (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy választókerületében is rendkívüli érdeklődést váltott ki a rezsicsökkentés, 22 800-nál is több támogató aláírás gyűlt össze, majd hozzátette, hogy a gáz és az elektromos áram árának csökkentése volt talán a legfontosabb, de jelentős eredmény a vízdíj mérséklése is, ugyanis a Balaton nyugati medencéjében van az országban az egyik legmagasabb vízdíj. A háztartásonként átlagosan havonta fizetendő 10 ezer forintos díj csökkentése révén évente több mint 10 ezer forint maradhat a családoknál.

Egy újságírói kérdés kapcsán, miszerint aktivisták pénzért is gyűjtöttek-e aláírásokat az országban vagy Zala megyében, Kovács Zoltán azt mondta: "fölösleges és szükségtelen lenne fizetni egy olyan dologért, amely az emberek körében népszerű". Manninger Jenő azt fűzte hozzá: "senkinek nem adtunk olyan megbízást, hogy pénzért gyűjtsenek aláírásokat".

Rogán gázárcsökkentést ígér 2015-re is

Az E.ON visszavásárlása a gázár-megállapodás jogát is tartalmazza, ami új eszköz arra, hogy 2015-ben újabb gázárcsökkentést lehessen végrehajtani - jelentette ki Rogán Antal (Fidesz-KDNP), a Fidesz parlamenti frakcióvezetője kedd este a rezsicsökkentésről szóló belvárosi fórumon.

A kormánypárti politikus arról beszélt, hogy a "bajnaisták és gyurcsányisták" között szoros érdekszövetség van, együtt szavaztak meg minden olyan döntést, ami lehetővé tette a közszolgáltató cégek privatizációját, az árak drasztikus emelését, és megengedték, hogy a szolgáltatók "óriási méretű profitot vágjanak zsebre és azt kivigyék az országból". Utalt arra, hogy más országokban is volt hasonló privatizáció, de csak a magyar baloldal jutott el arra a szintre, hogy a gázár-megállapodás jogát is eladja. Ez az a jog, amellyel egy ország tárgyalhat a legnagyobb szállítóval a kvótáról és az árról, vagyis ami alapvetően eldönti, hogy a lakosság mennyit fog a végén fizetni - jelentette ki a politikus. Rogán Antal kifejtette: eddig a magyar árakról egy német cég állapodhatott meg Oroszországgal, arra dupla vagy tripla profitot is rátettek, az E.ON visszavásárlásával azonban a jog visszakerül Magyarországra. "Nem egyszerűen gáztározókat veszünk, a nemzeti függetlenségünk egy kicsi darabját vesszük vissza, ami lehetővé teszi, hogy nem egyszerűen egy árcsökkentési politikával, hanem a vásárolt gáz árának csökkentésén keresztül 2015-ben újabb gázárcsökkentést lehessen végrehajtani" - jelentette ki.

 Később hozzátette, hogy a parlament összes ellenzéki képviselője - köztük a jobbikosok is - együtt próbálják "megfúrni" az ügyletet. A kormánypárt csak magában bízhat, ezért gondolkodott el azon, hogy a meglévő kétharmaddal "bebetonozza" a rezsicsökkentést - mondta Rogán Antal.