Félpénzen vehet patinás villát a Balatonnál - íme, az árak

A folyamatosan emelkedő fenntartási és közlekedési költségek egyre több rezidencia tulajdonosát kényszerítik arra, hogy megváljon birtokától. A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint az elmúlt hónapokban csupán a Balaton térségében több mint 15 százalékkal nőtt az áruba bocsátott ingatlanok száma, ezzel párhuzamosan pedig az árak tovább csökkentek.

Gyarapodik az immár féláron kínált rezidenciák száma, miután több Balaton-parti  és Balaton-felvidéki önkormányzat az év elején drasztikusan megemelte az építményadót, sőt több helyen telekadót is bevezettek. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a pazar panorámájú fonyódi hegyen, a felső-bélatelepi városrészben szinte minden második patinás villa eladó. A sétányon található többek között a jelentős építészeti értéket képviselő Huszka-,Törley-, Márffy- és a Szaplonczay-villa is. Tegyük hozzá, a jobbára a XIX. század végén készült, műemléki védettségű épületek jelentős része rossz állapotú, számos, a második világháború után üdülőnek használt rezidencia a rendszerváltás óta tovább pusztul.

Többtucatnyi épület keres évek óta új gazdát Balatonföldváron, Siófokon, Balatonfüreden, Badacsonyban és Keszthelyen is. A tótól távolabbi háttértelepüléseken is számos kisebb kastélyra, udvarházra is kikerült az eladó tábla, a tulajdonosok között több önkormányzat is megtalálható. Az értékesítést nehezítik a felújítást megdrágító műemlékvédelmi előírások. Ugyanakkor szép számmal kínálnak a közelmúltban teljesen felújított házakat is.

Patakkal, kilátással, biztonsági rendszerrel

Keszthelyen például egy olyan, a múlt század 20-as éveiben épült, több mint 300 négyzetméteres rezidenciát árulnak, amelynek a parkjában lévő fák is védettek. Mindemellett az elmúlt húsz év során épült, rendszerint többhektáros területen lévő 8-10-12 szobás villákból is bőséges a kínálat. Van vízparti, de a Tihanyi apátságra, illetve a szigligeti öbölre néző is, uszodás, szökőkúttal vagy saját tóval, istállóval rendelkező, sőt lovas-, illetve teniszpályás rezidenciák között is válogathatnak az érdeklődők. Az egyik bakonyi kistelepülés közelében például egy olyan 6,5 hektáros, erdőterülettel is rendelkező birtokot árulnak, amelynek a határán egy patak folyik, ami a kerti tavat táplálja. A felújított és az újszerű rezidenciák szinte mindegyikében korszerű biztonsági rendszer, több autó tárolására alkalmas garázs található, az újak döntő többségébe pedig liftet is építettek. Számos, eredetileg rezidenciának készült létesítményt a közelmúltban panzióvá, szállodává alakítottak a bevétel reményében, ám úgy tűnik, ez az út nem mindenütt volt járható. Az sem ritkaság, hogy a tulajdonos egy kisebb ingatlan, elsősorban balatoni villa beszámításával próbál túladni a birtokán.

Csupán 75-80 milliót kérnek a többségért

Az árak ma is rendkívül széles skálán mozognak, 60 millióért, de egymilliárdért is kínálnak létesítményeket. A válság óta az árak mintegy 45-50 százalékkal csökkentek, sőt a tendencia az elmúlt hónapokban tovább gyorsult. A nemrég még 150 millióra tartott birtokok jelentős részéért ma már csupán 75-80 milliót kérnek. Az elsősorban nagy értékű ingatlanok értékesítésével foglalkozó Burján Ingatlaniroda tulajdonosa, Burján Nándor elmondta, a piacon is érzékelhető, hogy egyre költségesebb a rezidenciák fenntartása. Az ingatlanok többségét alkalmazottak nélkül nem is lehet működtetni. Ráadásul egyre több az olyan tulajdonos, aki rendszeresen nem tud a birtokra jönni. Számos ingatlannál a vevők akár 25-30 százalékot is lealkudhatnak a már így is meglehetősen alacsony árból. A szakember szerint immár befektetési célból is érdemes körülnézni a piacon. Arról nem beszélve, hogy a birtokok jelentős része később akár megosztva is tovább értékesíthető. Mindemellett szép számmal vannak olyan ingatlanok is, amelyek mezőgazdasági célú hasznosításában ma is lehet fantázia − több birtok például saját vízbázissal is rendelkezik. A legjobb árakat a nagy területen lévő, felújításra szoruló épületeknél találják az érdeklődők.

A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke