Devizahitelek - A Civil Összefogás Fórum - Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány több száz devizaadó
A Civil Összefogás Fórum - Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) támogatja a devizahitelek kivezetését a gazdaságból, szakértőik több száz devizaadós kérését és javaslatát foglalták össze, azokat adták át a kormánynak és a Bankszövetségnek - tudatta a civil szervezet vezetősége hétfőn az MTI-vel.
A közleményben azt írták: az előző kormány 2010-ben súlyos társadalmi problémaként "ránk hagyta a devizahitelt felvevők már-már kezelhetetlen gondjait". A megoldás érdekében, a devizahitelesek kérésére és a társadalmi szolidaritás elvére alapozva vették fel a kapcsolatot a kormánnyal és a Bankszövetséggel.
A CÖF-CÖKA támogatja a devizahitelek és elsősorban a jelzáloggal terhelt devizaalapú lakáshitelek kivezetését a gazdaságból. A szervezet egyetért a szabad felhasználású devizahitelesek uzsorakamatoktól és az elfogadhatatlan banki terhektől történő megszabadításával is, ezért elvárják a devizahiteleknek a felvétel időpontjától történő forintosítását és azt is, hogy a bankok a költség- és kamatterheiket a piaci tisztesség elve alapján alakítsák ki.
A civil szervezet igazságos, minden magyar ember, a kormány és a bankok kölcsönös szolidaritására támaszkodó megoldást támogat. Álláspontjuk szerint a születendő törvénynek biztosítania kell azt is, hogy azok, akik forintban vették fel lakáscélú hitelüket, ne járjanak rosszabbul, mint a devizahitelesek.
A CÖF-CÖKA kedden a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban folytatja tárgyalásait a devizaalapú hitelesek egyik képviselőjeként. A következő tárgyalást a Bankszövetség elnökével kezdeményezte a civil szervezet.
A Nemzetgazdasági Minisztérium múlt kedden közölte, hogy Varga Mihály miniszter a devizahitelesek jelentős részének érdekeit képviselő CÖF-CÖKA tagjaival egyeztetett annak érdekében, hogy a devizahitelesek ügyében - különös tekintettel a lakáscélú devizaalapú jelzáloghitelekre - kompromisszumos és minden érintett bevonásával szolidáris megoldás szülessen.
Szanyi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselője korábban elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kabinet csak a Békemenetet szervező civil szervezettel ült tárgyalóasztalhoz a kérdésben. A jobbikos Z. Kárpát Dániel "vérlázítónak" nevezte, hogy a Fidesz kormány "jellemzően udvari szervezeteivel ül asztalhoz", és nem hajlandó konzultálni a hitelkárosultak legszélesebb körét képviselő, mintegy húsz civil szervezetből álló szövetséggel, az Otthonvédelmi Tanáccsal.