Budapest, Siófok, Győr - ki mennyit nyer az adósságátvállaláson
A fővárosban több mint 104 milliárd forint az állami adósságátvállalás mértéke, amely a kormányfő által bejelentetteknek megfelelően az adósság 60 százalékát jelenti – mondta Tarlós István főpolgármester szerdai sajtótájékoztatóján. Siófok 4,8 milliárd forintnyi hitelállománya 1,8 milliárd forintra csökken. Győrtől 3,4 milliárdnyi adósságot vesz át az állam, ez a város hitelállományának 40 százaléka.
Budapest
Orbán Viktor március 8-ai városházi látogatásán várhatóan széles körű megállapodást kötnek, amely az adósságkonszolidáción túl tartalmazza a közösségi közlekedés finanszírozását és jövőbeli fővárosi fejlesztéseket - mondta Tarlós István. A megállapodás a BKV utolsó negyedévére vonatkozó források biztosítását is tartalmazni fogja – tette hozzá.
A főpolgármester más vidéki nagyvárosok és a fővárosi kerületek összehasonlításában említésre méltónak nevezte a 60 százalékos mértéket.
Szólt arról is: érdekes logikának tartja, amikor az ellenzék arról beszél, hogy az állam mindent elvitt. Jelezte: amikor például a főváros 1990-ben megkapta a kórházakat, akkor az ingatlanokat is megkapta, azok a feladattal együtt járnak. Szakmailag gyenge lábakon álló érvelésnek nevezte, hogy az MSZP az ingatlanvagyont félti. Véleménye szerint ennek csak az lehet az oka, hogy a szocialisták és az SZDSZ vezetése alatt felhalmozott hiányt ezek eladásából fedezték volna.
Tarlós István azt is kiemelte: az adósságkonszolidáció hozadéka, hogy lényegesen javul a főváros hitelképessége. Utalt arra is, hogy a főváros az idei költségvetés-tervezetben a minimális 40 százalékos adósságátvállalással számolt, így a végleges büdzsé számottevően jobb lesz a megállapodás után.
Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes az MTI kérdésére elmondta: az adósságátvállalást áprilisig vezetik át a főváros idei költségvetésén. Megjegyezte: a megállapodás nagymértékben megnöveli a jövő évi fejlesztési lehetőségeket is.
Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberben jelentette be, hogy az állam 1956 önkormányzattól vállal át adósságot. Tállai András államtitkár pedig nemrég úgy nyilatkozott, hogy az ötezer lélekszámúnál nagyobb települések esetén az adósságátvállalás mértéke 40-70 százalékig terjedhet.
Siófok
Sikeres tárgyalásokon van túl a siófoki városvezetés, amely kiemelkedő eredményt hozott; a település adósságállományának 60 százalékát vállalja át az állam, a törvényileg szabályozott 40 százalék helyett. A siófoki kórház fejlesztésére költött hiteleket 100 százalékban, a többi beruházási adósságot 60 százalékban vesz át az állam.
Balázs Árpád, Siófok fideszes polgármestere szerint a várakozásokon felüli támogatás hátterében az áll, hogy a város az elmúlt években indított, hitellel terhelt fejlesztései során olyan feladatokat vállalt, amelyek megegyeznek a kormány céljaival. Ilyen például a hamarosan induló városőrség létrehozása, a járási szintű építésügyi feladatok, illetve az iskolaépületek fenntartási költségeinek vállalása vagy a kórház jelenleg is zajló, több milliárd forintos rekonstrukciója. Ide sorolható még az elmúlt évben befejezett, nagy léptékű városképi fejlesztés is az új belváros megépülésével, a víztorony felújításával és a könyvtár megépítésével.
A polgármester hangsúlyozta, hogy Siófok esetében a hitelek átvállalása nem az adósságcsapdából történő kimentést jelenti, hanem a város pénzügyi mozgásterének bővülését.
A 60 százalékos arány megítélését Siófok hosszú távú terveinek támogatásaként értelmezi a városvezető. Az adósságállomány jelentős csökkenése a város 2013-as költségvetését egyelőre kis mértékben befolyásolja, a pénzügyi "megkönnyebbülés" elsősorban az elkövetkező évek büdzséjét könnyíti meg, hiszen Siófokot hosszú lejáratú hitelektől szabadította meg az állam - áll a közleményben.
Győr
A szerdán aláírt megállapodás az év második felében lép életbe, addig még egyeztetnek a felek, hogy az önkormányzat két tartozása között ez milyen arányban oszlik majd meg. A Kisalföld című lap emlékeztet arra: a 2006 előtti városvezetés 5,5 milliárdnyi devizaalapú hitelt vett fel aluljáró-építésre és útfejlesztésre, 2010-ben a már fideszes irányítású önkormányzat pedig hárommilliárdot, amelyből a Jedlik híd építéséhez kapcsolódó költségeket állták.