Az EU-n belül Szlovákiában él a legtöbb fiatal egy háztartásban a szüleivel
Az Európai Unió (EU) országai közül Szlovákiában a legnépszerűbb a "mama hotel", azaz itt él a legtöbb fiatal egy háztartásban szüleivel - derült ki a Postová Banka elemzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-nek.
Az Eurostat adataira támaszkodó elemzés megállapítja: Szlovákiában a 18 és 34 év közötti fiatalok csaknem háromnegyede szüleivel vagy egyik szülőjével közös háztartásban él, ez a legmagasabb arány az EU országaiban.
Szlovákiában a fiatalok átlagosan 31 éves korukban hagyják el a szülői házat, ez az EU-ban a második legmagasabb kor Horvátország után. Az Eurostat kimutatása szerint a legfiatalabb korban- 20 éves koruk körül - a svédek, a dánok és a finnek költöznek el szüleiktől.
A szlovákiai fiatalok késői önállósodásának elsődlegesen anyagi okai vannak. "A jelenlegi ingatlanárak a fiatalok bevételeihez képest igen magasak" - közölte Eva Sadovská, a pénzintézet elemzésének készítője, rámutatva: Szlovákiában az érintett korosztályba tartozó fiatal 0,6 négyzetméternyi lakást tudna megvásárolni egy havi béréből.
Azt, hogy a fiatalok függetlenedését az ingatlanárak is nehezítik, az is mutatja, hogy tavaly például Pozsonyban átlagban havonta több mint 730 eurót (megközelítőleg 220 ezer forint) fizettek egy bérlakásért, a legolcsóbb egyszobás albérletek árai 200 és 300 (60 és 90 ezer forint között) euró között voltak, egy kétszobás, 50-60 négyzetméteres új építésű lakótelepi lakás vételára pedig meghaladta a 100 ezer eurót (30 millió forintot). Tavaly a hivatalos átlagbér országosan 800 euró (megközelítőleg 240 ezer forint) körül, Pozsonyban pedig 1100 euró (megközelítőleg 330 ezer forint) körül mozgott, ám a pályakezdők esetében rendszerint meg sem közelítette ezeket az értékeket.
Az önállósodási folyamat kitolódását az ingatlanok, a lakásbérlés magas árai és a fiatalok viszonylag alacsonyabb bevételei mellett a korosztályukban tapasztalható nagyon magas munkanélküliségi is befolyásolja. Ez EU-n belül ugyanis Szlovákiában az egyik legmagasabb a fiatalok aránya a munkanélküliek között. Tavaly a 18 és 34 év közötti korosztályból az országban 170 ezren voltak munka nélkül, ez az összes munkanélküli 42 százalékát tette ki.