Az építőipari termelés 7,6 százalékkal nőtt júliusban, de a teljesítménye továbbra is alacsony
Júliusban az építőipari termelés volumene 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit kiigazítatlan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint egyaránt. A növekedés részben a rendkívül alacsony (-17,7 százalékos éves visszaesést hozó) előző évi termelés, részben néhány útépítési, vasút-felújítási munka, valamint közműépítések következménye - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn. Bár az építőipari termelés júliusi növekedése kellemes meglepetést okozott, az MTI által megkérdezett szakértők szerint az ágazat teljesítménye továbbra is alacsony, és még mindig hiányoznak a magánmegrendelések.
Az előző havihoz mérten júliusban 8,6 százalékkal nőtt a szezonálisan kiigazított építőipari termelés.
Az év első hét hónapjában az építőipar teljesítménye 7,3 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest.
Júliusban az épületek építése 0,3 százalékkal csökkent. Az egyéb építmények építése jelentősen, 15,5 százalékkal nőtt. A növekedés - az egy évvel ezelőtti nagyarányú, 17,8 százalékos visszaesés után - elsősorban elkerülő- és összekötő utak építésének, vasúti fővonalak felújítási munkáinak, illetve kisebb részben kommunális beruházások építési munkáinak köszönhető - közölte a KSH.
Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 6,9 százalékkal, az egyéb építményeké 5,6 százalékkal nagyobb volt az előző havinál.
Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése - ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza - 0,1 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények ágazat termelése az egy évvel korábbi jelentős (15,7 százalékos) csökkenés után 27,3 százalékkal nőtt. Az építőipari termelés mintegy kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 0,5 százalékkal maradt el 2011 azonos időszakától, amikor 15,7 százalékkal esett vissza.
A 2012 júliusában kötött új szerződések volumene 3,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel ezelőttinél. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 11,6 százalékkal csökkent, míg az egyéb építmények építésére kötötteké 1,8 százalékkal nőtt a 2011. júliusihoz viszonyítva.
Az építőipari vállalkozások 2012. július végi szerződésállományának volumene 0,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, amikor viszont 35,1 százalékkal esett vissza 2010 júliusához képest. Ezen belül a két építményfőcsoport adata ellentétesen alakult: az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 21,4 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 13,2 százalékkal magasabb volt, mint 2011. július végén, amikor az épületek rendelésállománya 42,2 százalékkal az egyéb építményeké 30,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az építőipari termelés volumene júliusban 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit kiigazítatlan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint egyaránt. A növekedés részben a rendkívül alacsony előző évi termelés, részben néhány útépítési, vasút-felújítási munka, valamint közműépítések következménye. Az előző havihoz mérten júliusban 8,6 százalékkal nőtt a szezonálisan kiigazított építőipari termelés. Az év első hét hónapjában viszont 7,3 százalékkal esett vissza az építőipar teljesítménye 2011 azonos időszakához képest.
Koji László, az Építőipari Vállalkozások Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke szerint ellentmondásos az építőipar júliusi teljesítménye.
A szakember az MTI-nek kifejtette: továbbra is rendkívül alacsony bázison mozog az ágazat teljesítménye, 2006 óta az építőipar piacának a 44 százalékát veszítette el. Az ágazat egészét tekintve továbbra is jelentős a teljesítménycsökkenés annak ellenére, hogy az egyéb létesítmények területén júliusban többletérték mutatkozott. Még mindig nem látszanak a magán- és a külföldi megrendelések, amelyek az ágazat egészét húzni tudnák - mutatott rá az ÉVOSZ alelnöke.
A szakszövetség becslését támasztják alá az első hét hónap adatai is, mely szerint éves szinten 8-10 százalékos csökkenés lehet az idén - mondta Koji László.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője úgy vélekedett: az mindenképpen biztató, hogy a harmadik negyedévet megugrással kezdte az építőipar, de ettől még nem lehet trendfordulót várni.
Főleg egyedi tételek húzták az építőipari termelést, a havi megugrás valószínűleg annak köszönhető, hogy júliusban átadták az M0-ás körgyűrű felújított déli szakaszát - fejtette ki az elemző.
Várakozása szerint az építőipari termelési index a következő hónapokban is volatilis lehet, de arra lehet számítani, hogy főleg az EU által finanszírozott nagy infrastrukturális és közösségi beruházások révén lassan stabilizálódik a helyzet. A vasútfelújítások várhatóan folyamatosak lesznek a közeljövőben, mert rengeteg ilyen jellegű szerződést kötöttek, és számos kommunális kivitelezés is elindult, például csatornázási munkák szerte az országban - tette hozzá.
Suppan Gergely szerint leginkább a közösségi beruházások húzhatják az építőipart a közeljövőben, míg a magánszférában még egyáltalán nem látható fordulat.