Az állam tulajdont szerez a Gránit és a Széchenyi Bankban

A Magyar Állam 49 százalékos tulajdont szerez a Gránit Bank Zrt.-ben, valamint a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-ben - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) határozataiból.

Mindkét bank magyar tulajdonú. A Gránit Bank főtulajdonosa a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Magyar Tőketársaság Zrt. A Széchenyi Bank egyedüli részvényese a T&T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt., amely Töröcskei Istvánhoz, az Államadósság Kezelő Központ vezetőjéhez köthető.

A Gránit Banknak az MTI-hez eljuttatott közleményéből kiderül, hogy az állam másfél éves előkészítés után, 2,58 milliárd forintos tőkeemeléssel szállt be a bankba, újonnan kibocsátott részvények lejegyzésén keresztül.

A tőkeemeléssel a korábbi tulajdonosok többségi, 51 százalékos tulajdonhányada megmarad, ezzel együtt a menedzsment jogok is az alapító tulajdonosnál maradnak, és a bank üzleti stratégiája sem változik.

A tőkeemelés mellett Demján Sándor több személyi változásról is döntött. A bank igazgatóságának új elnöke Mécs Imre, a bank operatív irányítását pedig továbbra is Hegedüs Éva végzi alelnök vezérigazgatóként. A felügyelőbizottság korábbi elnöke, Mécs Imre helyét Nyúl Sándor veszi át az fb élén. Új tagként került be az igazgatóságba Hollai Imre, valamint az állam delegáltjaként Horváth Gergely és Nagy Zoltán.

A közlemény szerint a Gránit Bank üzleti modelljét az elektronikus banki megoldásokra és értékesítési partnerekre alapozza, amely jelentős költségmegtakarítást eredményez, és ezzel az ügyfeleknek versenyképes kondíciókat biztosít. A bank a magyar piacon fiókhálózat nélkül, direktbanki üzleti modelljével az elektronikus csatornákra és innovatív technológiai megoldásokra épít. A pénzintézet az alapítása óta eltelt három év alatt kilencszeresére növelte mérlegfőösszegét, amely 2013 április végén meghaladta a 60 milliárd forintot. A bank portfóliójának minősége a konzervatív hitelezési politikának köszönhetően kiváló.

A tőkeemelés a Gránit Bank stratégiájának megfelelően bővíti az üzleti aktivitást, amelyet a hitelintézet első sorban a kkv szektor számára nyújtott pénzügyi szolgáltatási tevékenység szélesítésére kíván felhasználni. A középtávú cél további tőkeemeléssel a dinamikus növekedés megtartása, amelyet a tervek szerint 2015-2017 között tőzsdei bevezetés követ - olvasható a bank közleményében.