Alacsony bázisról növekedett az építőipar tavaly

Az építőipar bruttó termelési értéke 2013-ban 1794 milliárd forint volt, ez változatlan áron számolva 9,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, rendkívül alacsony bázist - áll a KSH Magyarország, 2013 című, most megjelent kiadványában.

Az építőipar 2005 óta – enyhén csökkenő tendencia mellett – a nemzetgazdaság bruttó hozzáadott értékének (GDP) mintegy 4–5 százalékát állítja elő. A két építményfőcsoport volumennövekedése 2013-ban hasonlóan alakult: az épületek építése 10,4, az egyéb építmények építése 8,6 százalékkal emelkedett. Az előbbié elsősorban az ipari épületek építésével függ össze, miközben a lakásépítések tovább csökkentek. Az egyéb építményeknél a fellendülés a közlekedési infrastruktúra fejlesztésén végzett munkákból adódott.

Az építőiparban az év végi szerződésállomány - a 2011-es rendkívül alacsony bázishoz képest - 2012 végére mintegy 32 százalékkal bővült, 2013-ban pedig további 65 százalékkal emelkedett. Az építőipar termelői árai 2013-ban 1,9 százalékkal emelkedtek az előző évihez képest, meghaladva az ipari termelői árak 0,7 százalékos, illetve az infláció 1,7 százalékos mértékét. Az építményfajták termelői árai 1,8 és 4,3 százalék között emelkedtek. Leginkább az útépítés árai nőttek - 4,3 százalékkal - az előző évihez képest. Az építőiparban foglalkoztatottak aránya sokáig annak ellenére meghaladta a bruttó hozzáadott értékből való részesedés szerinti arányt, hogy az ágazatban is jelenlévő, egyre modernebb technológiák egyre kevesebb munkaerőt igényeltek. Tavaly az építőiparban 249 ezer embert foglalkoztattak, 1 százalékkal többet az előző évinél, és 6 százalékát az összes foglalkoztatottnak.

Az építőiparban működő vállalkozások száma évek óta csökken - a rendelkezésre álló legfrissebb adat szerint - 2011-ben a számuk 64 ezer volt, 10 ezerrel kevesebb a 2005. évinél - áll a KSH jelentésében. A múlt év végén az építőiparban 93 ezer regisztrált vállalkozás volt, mintegy 2 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál. Az építőipari főtevékenységet folytató új társas vállalkozások száma 0,9 százalékkal emelkedett az előző évihez képest, miközben 13,8 százalékkal kevesebb társas vállalkozás szűnt meg. Az ágazat teljesítményét keresleti oldalról továbbra is elsősorban a hazai megrendelők - főként az állam -, a vállalati és a háztartási szektor építési igényei határozzák meg. Az EU 27 tagországának átlagában 2013-ban 2,3 százalékkal mérséklődött az építőipar termelési volumene, az előző évi alacsony bázishoz képest.