A rezsicsökkentésnek köszönhetően nőhet a fogyasztás
A családi adókedvezmény kiterjesztésének, a pedagógus béremelésnek, valamint a rezsicsökkentésnek köszönhetően 1,9 százalékkal nő majd a háztartások fogyasztása 2014-ben, így a belső kereslet nagyobb mértékben tud hozzájárulni a gazdasági növekedéshez - hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón, miután a parlament megkezdte a jövő évi költségvetés általános vitáját.
Varga Mihály hangoztatta: a jövő évi büdzsé középpontjában a pénzügyi stabilitás megőrzése és a családok terheinek csökkentése áll, ezért lehet a rezsicsökkentés költségvetésének nevezni. Rámutatott, hogy az elmúlt években a kormány által megtett intézkedések és a világgazdasági körülmények lehetővé tették az ideinél optimistább tervezést, a kormány jövőre 2 százalékos gazdasági növekedéssel, 2,4 százalékos inflációval és 2,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol.
A miniszter szerint az ország talpra állításához továbbra is arányos és kölcsönös tehervállalásra van szükség, így azok a szektorok, "amelyeket bevontunk a teherviselésbe (...) a mostani adóteherrel vagy központi elvonással kell, hogy számoljanak". Varga Mihály hangsúlyozta, hogy kiemelt cél a családok támogatása, a gyermekvállalás erősítése, ezért a legfontosabb intézkedésnek az adókedvezmény kiszélesítését nevezte a miniszter; az intézkedés 260 ezer családot érint majd. Új elem, hogy azoknak az egyetemistáknak, főiskolásoknak, akik tanulmányaik alatt gyermeket vállalnak, részben elengedik felvett diákhitelüket; erre 4 milliárd forint áll rendelkezésre - emelte ki Varga Mihály. Aláhúzta azt is, hogy a nyugdíjak jövőre is megőrzik vásárlóértéküket.
A pedagógus-béremelés átvezetése szintén megtörténik: 153 milliárd forint áll rendelkezésre többletforrásként a 2014-es költségvetésben, így jövőre is megvalósul a 2013-ban elindított béremelés. 2014 szeptemberében újabb béremelés lesz, ennek a fedezete rendelkezésre áll, 160 ezer pedagógust érintve - jelezte a miniszter. Varga Mihály azt is elmondta a kormány célja, hogy a közfoglalkoztatottaknak a foglalkoztatási szempontból kritikus téli időszakban is legyen munkájuk, ezért téli közfoglalkoztatási program indul 2013. november 1-jén, amely 2014. április 30-áig tart, valamint 2014. év végén ismét elkezdődik. Erre a célra 2014-ben több mint 30 milliárd forint áll rendelkezésre. A nemzetgazdasági miniszter megemlítette azt is, hogy az európai uniós források gyorsabb és hatékonyabb felhasználását szeretné elérni a kormány. 2013-hoz hasonlóan jövőre is lesz Beruházási Alap, amelyben a kormány a legfontosabb beruházásokat gyűjtötte össze.
A devizahitelesek problémájának megoldásáról Varga Mihály elmondta, hogy mivel az eddigi visszajelzések alapján a bankok nem használták ki az időt a devizahitel-szerződések kedvezőbbé tételére, a nemzetgazdasági tárca kidolgozza javaslatait; a kérdéssel jövő héten érdemben foglalkozik a kormány, és az NGM időben széthúzott megoldásra tesz majd javaslatot, amely figyelembe veszi az ország reális teherviselő képességét is. Később beszélt arról, hogy, folyamatosan egyeztetnek a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) is a megoldásról. A miniszter az árfolyamszintet firtató kérdésre megerősítette: a forinthitelesek nem kerülhetnek kedvezőtlenebb helyzetbe, mintha devizában adósodtak volna el. Arra a kérdésre, hogy szóba kerülhet-e egy, a korábbi árfolyamgáthoz hasonló megoldás, a miniszter hangsúlyozta: "részben azokból a megoldásokból is ki tudunk indulni, amelyek az elmúlt két, két és fél évben felmerültek". Varga Mihály hibának tartaná, ha minden olyan ötletet "kidobnánk az ablakon", amely az utóbbi időszakban több tízezer devizahitelesnek tudott segíteni.
Az üzemanyagárakat illető kérdésre Varga Mihály elmondta, hogy a kormány nem csökkenti a jövedéki adó szintjét jövőre, majd hozzátette, a rezsicsökkentéssel a kormány egyértelművé kívánta tenni, hogy a háztartásokon kíván segíteni, és figyelembe véve a GDP-arányos 3 százalékos hiánykorlátot, a kabinetnek ennyire van lehetősége.
Varga Mihály azt is bejelentette, hogy az ingyenes készpénzfelvételt lehetővé tevő megoldáson dolgozik a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Fidesz-frakció. Majd közölte úgy látja, olyan megoldást tudnak találni a készpénzfelvétel ingyenességére, amely valóban tehermentesíti az ügyfeleket a készpénzfelvétel költségeitől, és megakadályozza, hogy a bankok ezeket a díjakat más módon terheljék rájuk.
A nemzetgazdasági miniszter a luxusadóról és a húsáfa csökkentéséről kifejtette: "a szakmai munkák a kormánydöntésig terjedtek, de van még néhány olyan kérdés, amelyet a kormánynak vizsgálnia kell a parlamenti vita megkezdése után is". A kormány vizsgálja a luxusadót és a húsáfát is, de múlt héten úgy döntött, ezzel kapcsolatban nem kerül módosítás a törvényjavaslatba. A nemzetgazdasági miniszter ugyanakkor hozzáfűzte, hogy a parlament a későbbiekben kezdeményezhet változtatásokat.
"Még nem láttam olyan törvényjavaslatot, amelyet egy az egyben, pláne ha adóról van szó, fogadott volna el a parlament" - fogalmazott Varga Mihály.
Kérésre szólt arról is, hogy van négy-öt olyan adózási kérdés - ezek közé tartozik a bankkártyás fizetés illetékmentessége is - amelyekről a kormány már tárgyalt, de nem döntött, ezeket a következő kormányülésen zárja le.
Pósán László fideszes országgyűlési képviselő szerint a rezsicsökkentéssel a családoknál maradó pénz növelni fogja a fogyasztást, így az árak csökkenése az egész gazdaságra jótékony hatással lesz.
A politikus csütörtöki debreceni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy "statisztikai átlag alapján" egy család évente mintegy 100 ezer forintot takarít meg a rezsicsökkentéssel.
Mint mondta, a rezsicsökkentés novemberi, harmadik üteme után - amikor a gáz, a távhő és az áram lakossági ára 11,1 százalékkal csökken - az energiaárak a 2007-2008-as szintre esnek majd vissza. Számításaik alapján egy 70 négyzetméteres távhős lakásban élő kétgyermekes család terhei évente 88 ezer forinttal csökkennek, míg egy 100 négyzetméteres gázfűtéses családi házban 103 ezerrel. A több gyermeket nevelő, ezért nagyobb fogyasztással rendelkező családok rezsiszámlái nagyobb arányban csökkennek, és egy kisebb lakásban élő egyedülálló is több tízezret takaríthat meg évente - fogalmazott. Egy 50 négyzetméteres távhős lakásban élő nyugdíjas házaspár évente 62 ezer forintot, míg egy egyedülálló, családi házban lakó nyugdíjas 81 ezer forintot takarít meg - mondta a kormánypárti képviselő, megjegyezve, hogy "utóbbi összeggel van aki egy teljes havi nyugdíjat kap vissza, pont amennyit Bajnaiék elvettek."
Pósán László úgy fogalmazott: "az extraprofitot termelő külföldi szolgáltatók Magyarországot baleknak nézték és az ország balek is volt sokáig."