A pénzintézetek egyre többet költenek a kockázatok kezelésére

A pénzintézetek az egyre szigorodó szabályozásokra válaszul növelik a kockázatkezelésre szánt összegeket, és fejlesztik irányítási programjaikat. A kockázatkezelésért felelős vezetők többsége elégedett saját pénzintézetének gyakorlatával, úgy vélik azonban, hogy a működési kockázatok kezelése, illetve a technológiai felkészültség területén bőven akad még tennivalójuk - derül ki a Deloitte globális felméréséből.

Gaidosch Tamás, a Deloitte vállalati kockázati tanácsadás üzletágának vezetője a közleményben kiemeli: a területért felelős menedzserek háromnegyede saját pénzintézetét kiemelkedően vagy nagyon hatékonynak ítélte a kockázatkezelésben, míg a 2010-es felmérés során 66 százalék volt ez az arány.

Az elmúlt években tovább terjedt a teljes intézményre kiterjedő vállalati kockázatkezelés. Manapság a pénzintézetek 62 százaléka rendelkezik ERM stratégiával, míg további 21 százalékuknál épp most alakítják ki ezt a programot. A felmérésben résztvevő pénzintézetek nagyjából kétharmada (65 százalék) növelte a kockázatkezelésre és a jogszabályi megfelelésre szánt forrásokat 2002 óta. Többségük (58 százalék) a következő három év során növelni szeretné az erre szánt kiadásokat, egy részük éves szinten minimum 25 százalékos növekedést tervez. A vállalati igazgatótanácsok 94 százaléka több időt szentel a kockázatkezelésnek, mint öt évvel ezelőtt, és a kockázatkezelésért felelős vezetők 80 százaléka közvetlenül az igazgatóságnak vagy a vezérigazgatónak tesz jelentést. A szigorodó szabályozások jelentősen befolyásolják az üzleti stratégiát és a pénzügyi helyzetet: a cégek közel fele számolt be arról, hogy módosítaniuk kellett a termékeken és/vagy üzleti tevékenységükön. A működési kockázat továbbra is kihívást jelent a pénzintézeteknek. Ennek legfőbb oka a működési kockázat mérésének nehézsége, illetve a működési folyamatok összetettsége. A pénzintézetek alig fele ítélte magát kiemelkedően vagy nagyon hatékonynak ezen a téren, ráadásul az olyan eseteket, mint a vezetői rendszer összeomlása és a kibertámadások, jelentősen alulértékelik a cég hírneve szempontjából. Szintén érzékeny területnek bizonyult a kockázatok monitorozására és kezelésére szolgáló technológiai felkészültség, a jelentés szerint ezen a területen komoly fejlődésre van szükség. A pénzintézetek kevesebb mint 25 százaléka ítéli úgy, hogy technológiai rendszerük kiemelkedően vagy nagyon hatékony, míg 40 százalékuk hiányosnak tartja a kockázatokra vonatkozó adatok kezelésének képességét.

A Deloitte Globális kockázatkezelési felmérésének nyolcadik kiadása a kockázatkezelés helyzetét vizsgálja a pénzügyi szolgáltató szektorban. A felmérésben 2012 szeptembere és decembere között kockázatkezelési vezetőket – vagy annak megfelelő tisztségviselőket – kérdeztek 86 pénzintézetnél, amelyek összesített vagyona meghaladja a 18 ezer milliárd amerikai dollárt.