A közösségi programokra fektet hangsúlyt Óbuda
A közösségépítést nevezte legfontosabb törekvésének Bús Balázs (Fidesz-KDNP), Óbuda polgármestere, aki az MTI-nek nyilatkozva arról is beszámolt, hogy szeretnék a kultúrát az utcára vinni, illetve mintegy másfél milliárd forint értékű intézményfejlesztést terveznek.
A polgármester az önkormányzati ciklus félidejében arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban vissza kellett fogni a fejlesztési elképzeléseket, mert nem akartak sok hitelt felvenni. A legfontosabb az volt, hogy az intézmények működjenek és egyet se kelljen bezárni - tette hozzá, jelezve, hogy számos energiahatékonysági felújítást végeztek, és mintegy másfél milliárd forint pályázati forrást fordítanának intézményfejlesztésre a továbbiakban.
A kerület vezetője beszélt arról is, hogy a tervek között szerepel a békásmegyeri piac, a Zichy kastély, a Kiscelli kastély kertjének megújítása és elkészül egy Makovecz Imre tervezte bölcsőde Csillaghegyen.
Emellett fővárosi beruházásban valósul meg például a gázgyár rehabilitációja, valamint a Római-parti árvízvédelmi mű kiépítése. Utóbbi kapcsán elmondta, hogy a kerület megkezdte a szabályozási terv kidolgozását. Bús Balázs azt mondta: a Római partnak van egy hangulata, arculata, amely elsősorban a vízisportokról, a pihenésről szól, ezt szeretnék tovább erősíteni, és gátolni "az üdülőknek álcázott lakóparkok" létrehozását.
A polgármester a promenád megújítását nevezte a legnagyobb, már folyamatban lévő fejlesztésnek, amely a Kolosy tértől a Nagyszombat utcai Amfiteátrumig terjedő területeket érinti. Itt új közösségi terek jönnek létre és visszaszorítják a gépjárműforgalmat, a beruházástól az ottani vállalkozások, vendéglátóhelyek fellendülését várják.
A III. kerület központjában további változás lesz, hogy jövő áprilistól fizetni kell majd a parkolásért. A polgármester szerint ezt az utolsó pillanatig igyekeztek elkerülni, de a városhatáron elmaradt P+R parkoló beruházások és a szomszédos városrészek fizetős zónái miatt sokan Óbuda közepén teszik le autójukat, az ott élők pedig nem tudnak megállni. Hozzátette, hogy a lehető legtöbb kedvezményt kapják a kerületben élők.
Szólt arról is, hogy minél szélesebb körben szeretnék hozzáférhetővé tenni a kultúrát, vagyis azt "a művelődési házakból az utcákra vinni". Ennek részeként úgynevezett könyvmegállókat létesítettek több helyen, nyáron pedig a Római partra vittek ki helyben olvasható köteteket, s a köztéri kiállítások, szabadtéri programok is folytatódnak.
A polgármester megjegyezte: most adták át a nyolcadik szabadtéri fitnesz parkot, amely elsősorban azoknak jó mozgási lehetőség, akik nem tudják megfizetni az edzőtermeket. Emellett rövidesen megnyitják a békásmegyeri gördeszka-pályát, jégcsarnok épül, és folytatják az óbudai olimpia elnevezésű tömegsport programsorozatot is.
Az egészségügyi szférában Bús Balázs fontos változásnak nevezte a Szent Margit Kórház önállóságának visszaállítását, szerinte az összevonásra vonatkozó 2007-es politikai döntés szakmailag hibás volt és gondokat okozott az északi területek ellátásában. Az önállósítással összefüggésben jelezte: az óbudaiak visszakapták a korábbi, magas színvonalú ellátást, amelyért ezután jóval kevesebbet kell utazniuk.
Az infrastrukturális fejlesztések kapcsán a polgármester arról is beszélt: Aranyhegy - Ürömhegy területen még hiányzik a csatornázás, mert noha a főváros 2003-ban átvállalta a beruházást, azt nem valósította meg. A megoldáson most közösen dolgoznak - tette hozzá. Problémásnak nevezte a járdák állapotát is, amelyek felújítását, valamint újak építését a Római-parti lakótelepen kezdik.
Bús Balázs a személyes terveit firtató kérdésre azt mondta: nem bánja, hogy 2014-től a parlamenti képviselői és polgármesteri posztok összeférhetetlenek lesznek egymással; célja Óbuda fejlesztése és az ott élők életminőségének javítása, így polgármester szeretne lenni.