A kisvállalkozások 14 százalékának van hitele

Jelenleg a mikro- és kisvállalkozások csupán 14 százalékának van valamilyen hitele, ezen belül legnagyobb arányban, 46 százalékban folyószámlahitellel, 19 százalékban Széchenyi Kártya Folyószámlahitellel, illetve 10 százalékban vállalati hitelkártyával rendelkeznek - derül ki a BellResearch Budapest Bank számára készített kutatásából.

A kutatás adatai szerint a 300 millió forint alatti éves nettó árbevételű mikro- és kisvállalkozások több mint fele stagnál, ötöde pedig hanyatlik saját megítélése szerint - közölte a Budapest Bank szerdán az MTI-vel.

Az elemzés szerint a hosszabb fizetési határidők vagy az egyáltalán nem fizető vevők, illetve az árbevétel szezonális ingadozása miatt kialakult helyzetben szükségessé válhat pótlólagos pénzügyi forrás bevonása. A válaszadó vállalatvezetők több mint fele látja úgy, hogy erre a következendő 12 hónap során szüksége lehet. Ennek megfelelően a likviditás helyreállítását szolgáló hitelek kerültek előtérbe.

A közlemény szerint a kisvállalkozók keresik a kiutat, 43 százalékuk új ügyfelekre szeretne szert tenni, 21 százalékuk új piaci szegmenseket hódítana meg, 18 százalékuk pedig az innovációban látja a továbblépés kulcsát. Visszafogottak ugyanakkor a beruházások területén, a cégek alig több mint harmada tervezi ezt a következő 12 hónapban, bár sok esetben ez a versenyképesség megőrzésének záloga.

A vállalkozások túlnyomó többsége önerőből oldaná meg a beruházást, negyedük venne igénybe uniós vagy állami támogatást, és csak minden hetedik vállalkozás fordulna pénzintézethez forrásért.

A tartózkodás egyik fő oka, hogy több mint harmaduk semmilyen fedezet nem tud biztosítani egy esetleges hitelfelvételhez, ez leginkább az 50 millió forint nettó éves árbevétel alatti legkisebbeket jellemzi. A fennmaradó kétharmad közül sokan magántulajdonban levő ingatlant kényszerülnének felajánlani - áll a közleményben.

A BellResearch a mikrovállalkozások és a kkv-k pénzügyi döntéshozóinak telefonos megkérdezésével tavaly november-decemberben készített átfogó kutatást, az adatok a 300 millió forint nettó éves árbevétel alatti szegmensre, 555 vállalkozásra vonatkoznak.