A javuló fogyasztói bizalmat tükrözik a kiskereskedelmi adatok
A javuló fogyasztói bizalmat tükrözik a frissen közölt kiskereskedelmi adatok a TakarékBank elemzője szerint, hasonlóan vélekedik az NGM is, míg az ING szakértője a kedvező számok alapján arra számít, hogy az idei negyedik negyedévben pozitív fordulat következhet be a fogyasztásban.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozza, hogy a kiskereskedelmi forgalom több hónapja tartó növekedése októberben is folytatódott. A forgalom fél éve nem látott mértékű növekedésén túl az elmúlt időszak kiemelkedő eredményei közé tartozik a külkereskedelmi forgalom folyamatos élénkülése, a beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,8 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság. A tárca kiemeli, hogy a növekvő kiskereskedelmi forgalom a reáljövedelmek bővülésének, a növekvő fogyasztói bizalomnak, az élénkülő lakossági fogyasztásnak köszönhető. Az elmúlt időszak adatai alátámasztják, hogy növekedési fordulat megy végbe Magyarországon, amely már egy egészségesebb gazdasági struktúrán alapul; ennek köszönhetően Magyarország tartós, kiegyensúlyozott növekedési pályára állhat - írja az NGM.
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: az előzetes becslés alapján a kiskereskedelmi értékesítések megközelítően 1,2 százalékkal növekedhettek az előző havihoz képest, ami tükrözi a meredeken javuló fogyasztói bizalmat, valamint a 38 éves inflációs mélypont és a pedagógus béremelések miatt megugró reálbérek pozitív hatását. A szakértő kifejtette, hogy a bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom növekedése az év hátralevő részében tovább gyorsulhat a bázishatások, a pedagógus és egészségügyi béremelések, valamint a további háztartási energiaár csökkentés miatt, így a kiskereskedelmi forgalom növekedése az utolsó negyedévben megközelítheti a 4 százalékot. Idén összességében a kiskereskedelmi forgalom 1 százalékkal nőhet, jövőre pedig megközelítheti a 3 százalékot, részben a bázishatások miatt várhatóan erős első negyedév, részben pedig a 2-2,5 százalékos várható reálbér-növekedés hatására.
Balatoni András, az ING senior elemzője kifejtette: a fogyasztás emelkedése a harmadik negyedév során némileg elmaradt a várttól, annak ellenére, hogy a háztarások vásárlóereje jelentősen nőtt az idei évben, ráadásul a fogyasztói bizalom is érdemben emelkedett. A fordulat valószínűleg a negyedik negyedévben következik be, erre enged következtetni a kiskereskedelmi forgalom októberi, 2,5 százalékos emelkedése is.